ד"ר אריאל וורנר – פסיכולוגיה טרנספרסונאלית (PhD)

מומחית בטיפול, ליווי,  הוראה והנחייה פרטנית וקבוצתית של מטופלים ומטפלים להפחתת מתחים ושיפור איכות חיים ביום-יום, לחיזוק התמודדות ולצמיחה בנקודות צומת משבריות במעגל החיים והמוות על ידי שילוב גישות מבוססות רוחניות, פסיכולוגיה ומדעי הרפואה.

השכלתי האקדמית כוללת תואר ראשון במדעי החיים (BSc) תואר שני במדעי הרפואה הבסיסיים (MSc) ובפסיכולוגיה  (MA) ותואר שלישי בפסיכולוגיה טרנספרסונאלית (PhD) עם התמחות בפסיכותרפיה, ליווי רוחני ומחקר והוראה. 

 
פסיכולוגיה טרנספרסונאלית לא מוכרת כתחום התמחות קליני בפסיכולוגיה של משרד הבריאות בישראל. זה לא פסיכולוגיה קונבנציונאלית. איני רשומה בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות ואיני פסיכולוגית .   המוסד האקדמי בו למדתי בקליפורניה מוכר  על ידי הרשות המוסמכת לתת הכרה אקדמית בארצות הברית (WASC) *
 

אתר זה כולל משאבים ומידע אודות הסדנאות, ההרצאות, הדרכות והטיפולים המוצעים הן לאנשי מקצוע בתחום הבריאות (מטפלים) והן לאנשים המתמודדים עם מצבי חיים שונים במעגל החיים והמוות.

תפיסת העולם האישית והמקצועית שלי:

כמרצה, מורה, מנחה, מטפלת ומלווה תהליכים פרטניים וקבוצתיים,  אני מתבססת בעיקר על שלושה מודלים:

(1) פסיכולוגיה טרנספרסונאלית מיודעת טראומה – כלומר שילוב של רוחניות ופסיכולוגיה, הכרה במימד הרוחני  כמשאב להתמודדות, הכלה עצמית, ריפוי והתפתחות אישית תוך הכרות וויסות מנגנוני הישרדות הנובעים בחוויות ילדות.

2) פסיכולוגיה אקזיסטנצאילית- כלומר חיבור למשמעות, כוחות וערכים כמשאב להגשמה עצמית.

(3) טכניקות הרפייה והפחתת מתחים בשילוב התייחסות למימד הרוחני/אנרגטי של החוויה האנושית בהתבסס על מודלים של בריאות הוליסטית..

אני מסייעת ללקוחותי למצוא חיבורים למשאבים פנימיים, תבונה ועוצמה שאינם תלויים בדבר, בעזרת גישות וכלים מבוססי גוף-נפש-רוח מיודעי טראומה. אני מסייעת בהפחתת מתחים, חיבור לשמחה ורוגע בחיי היום-יום ובמצבי משבר המאפשרים חיזוק הרווחה הפיזית, הנפשית, המנטאלית, החברתית, התפקודית והרוחנית שלהם.

לפי תפיסת עולמי, התערבויות טיפוליות שונות עשויות לתמוך בריפוי ויכולות להיות אמצעי לריפוי ,אולם הריפוי עצמו קיים בתבונה העמוקה של האדם עצמו.  המרכיב המאפשר את הריפוי הינו החיבור לאותה תבונה עמוקה בתוכנו, המחזירה אותנו הביתה לעצמינו, לערכים והמשמעות שלנו, לטבע שבנו וסביבנו, לרשת החברתית ותחושת השייכות והאחדות, למשמעותי או מקודש בחיינו, ולאנרגיית החיים שלנו.

בפועל זה אומר שאני מאמינה שהדרך לריפוי היא דווקא בהרפייה, בהקשבה עמוקה לעצמינו, בקבלה וחמלה עצמית, בחיבור לערכים ומשמעות, בקשיבות ונוכחות ב 'כאן ועכשיו', בחיזוק החיוניות ובחיבור למשמעות ורוחניות.

 

איך זה קורה בפועל?

על ידי שילוב של טכניקות נשימה, כלים ומודלים ממוקדי מיינדפולנס – קשיבות ותשומת לב חומלת ללא שיפוטית, חמלה עצמית, חיבור למשמעות ול'רגע הנוכחי', מתאפשרת הכלה של התחושות הקשות והכאבים הנפשיים ו/או הפיזיים. תרגול והטמעה של הכלה וחיבור למבט על מבלי להתנגד או להימנע מהם ומבלי להישאב לתוכם עשויים להפחית סבל, ולהעניק חיוניות ועוצמה פנימית המאפשרת התמודדות טובה, התפתחות וצמיחה גם במצבי החיים המאתגרים.

הסמכה מקצועית בפסיכולוגיה טרנספרסונלית

את הקריירה האקדמית שלי התחלתי בתואר ראשון במדעי החיים (BSc) באוניברסיטה העברית בירושלים אותו המשכתי לתואר שני במדעי הרפואה הבסיסיים MSc בתחום – פסיכו-נוירו אימונו-אנדוקרינולוגיה ובמהלכו חקרתי את ההשפעה של דחק על המערכת החיסונית, התמקדתי ביחסי הגומלין שבין גוף ונפש.

את המעבר שבין תחום המחקר המדעי לתחום הטיפולי עשיתי במסגרת הלימודים לתואר שלישי בפסיכולוגיה טרנספרסונאלית במוסד האקדמי – Psychology Institute of Transpersonal . הלימודים התקיימו בפאלו-אלטו בקליפורניה וכללו חמש שנים של קורסים פרונטאליים בפסיכולוגיה, הנחיית קבוצות כולל קורסים קליניים וסטאג'.

כחלק מהכשרה וההסמכה הקלינית, עבדתי עם אנשים (יחידים וזוגות) המתמודדים עם דכאון, חרדות, אובדנים, קשיים בזוגיות ועוד… בהתמחות (פרקטיקום) בפאלו אלטו, קליפורניה.

במסגרת ההכשרה הפרקטית, עבדתי  שנתיים עם אנשים המתמודדים עם מחלת איידס (HIV) בבית חולים ציבורי בסאן מטאו, קליפורניה.

לחצו כאן לצפיה בקורות החיים שלי תעודות ואסמכתות לאקרדיטציה אקדמית.

כחלק מתוכנית הלימודים לקראת הדוקטורט, בשנת 2005 השלמתי את הדרישות לקבלת תואר שני בפסיכולוגיה, וב-2006 השלמתי את הדרישות לקבלת תוארPhD  בפסיכולוגיה טרנספרסונאלית עם מומחיות בפסיכולוגיה, ליווי רוחני ומחקר והוראה ברמה של תואר שלישי.

הוספתי הכשרה בטיפול בטראומה התפתחותית ב Compassionate Inquiry ולכן משלבת כלים וגישות של גוף-נפש-רוח מיודעי טראומה.

יש השואלים אותי איך עשיתי מעבר בין מדעי הרפואה ללימודי פסיכולוגיה טרנספרסונאלית.

למעשה, מבחינתי זה היה המשך טבעי משום שגם בלימודי תואר שני המיקוד היה על הקשר בין הגוף לנפש. במהלך לימודי הדוקטורט הרחבתי והעמקתי תחום העיניין שלי בכך שחקרתי והעמקתי בקשר בין בריאות נפשית ופיזית לרוחניות. חקרתי את הקשר של רוחניות לבריאות, התפתחות וצמיחה פסיכו-רוחנית במצבי חולי ובריאות, בריאות פסיכוסומאטית, רפואת גוף-נפש-רוח. כבר בשנה השנייה ללימודי הדוקטורט פרסמתי מאמר בכתב עת של פסיכולוגיה הומאניסטית אודות הקשר בין נוירו-אימונולוגיה לרוחניות.

 

עבודת המחקר

בעבודת המחקר שלי הדוקטורט חקרתי את ההשפעה של סדנת נשימות של ארגון Art of Living על  איכות החיים של נשים אשר מתמודדות עם סרטן השד. חקרתי את הרווחה הנפשית והרוחנית של הנשים כתוצאה מאבחון הסרטן ובעקבות ההשתתפות בסדנא. תוצאות המחקר הראו שיפורים משמעותיים בכל המדדים – איכות חיים, מצבי תודעה חיוביים, מתח ורווחה רוחנית. המחקר האיכותני הראה שההשתתפות בסדנא ותרגול הנשימות חיזק את הנשים ברמה הנפשית והרוחנית. חזרתי על המחקר עם נשים ישראליות ופלסטינאיות בישראל ב 2007, והפעם עם קבוצת ביקורת. המחקר הראה תוצאות דומות למחקר בארה"ב.

הצגתי את תוצאות המחקר בכנסים בארץ ובחו"ל. לקריאת המחקרים והמאמרים 

ב 2009, הוסמכתי להנחות את סדנת הנשימות של Art Of Living .

 

פעילותי כיום

מאז חזרתי לישראל ב 2006 אני מרצה, מנחה, מלמדת בתחום של רוחניות ובריאות לקהל הרחב ולאנשי מקצוע בתחום הבריאות.

כיום, אני מלווה ומטפלת פרטנית ומנחה קבוצות בשילוב כלים של גוף-נפש-רוח לאנשים בשלבים שונים של החיים ובנקודות שונות (כולל משבריות) במעגל החיים והמוות כגון בהתמודדות עם משברי בריאות, אובדנים ושכול, פרידות, התמודדות עם חרדות, דכאון, בני משפחה מטפלים של אנשים חולים ו/או זקנים, אובדן משמעות ועוד. אני מתמקדת בחיבור לכוחות ומשאבים פנימיים, צמיחה והתפתחות ממשברים, שיפור איכות חיים בהתבסס על כלים וגישות של גוף-נפש-רוח לשמירה והעצמה.

חשוב לציין שיש לי PhD בפסיכולוגיה טרנספרסונאלית עם התמחות בפסיכותרפיה, ליווי רוחני ומחקר והוראה ואני עוסקת בשלושתם.

אולם, אני לא רשומה בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות, ולכן לא פסיכולוגית. אני פסיכותרפיסטית עם PhD בפסיכולוגיה טרנספרסונאלית ( התמחות זו אינה מוכרת כהתמחות בפסיכולוגיה בארץ מבחינת משרד הבריות. התואר PhD מוכר מתוקף ההכרה של הרשות שנותנת הכרה אקדמית במערב ארצות הברית WASC).

 

ובנימה יותר אישית:

אני מתחברת בקלות לאנשים ומאפשרת להם לחוות חיבור לעצמם,

לחוזקותיהם, לאחרים, לרגע הנוכחי, למשמעותי ולמקודש בחייהם.

יוצרת מרחב שמאפשר חיבור לתודעה רחבה מעבר למחשבות, רגשות והגוף

על מנת לחוות רוגע ושמחה שלא תלויים בדבר.

אני חשה אנשים ומקשיבה למהות שבין המילים וגורמת להם לחוש מובנים, נראים ומוכלים.

אני עוזרת לאנשים לעשות את החיבורים המשמעותיים בתוכם ולהתמודד עם אתגרי החיים..

היכולת שלי לראות את החיובי בכל סיטואציה מאפשרת ללקוחותי לחוות עוצמה,

לקחת אחריות על בריאותם, לקבל את המסר ואת המשמעות בכל מה שקורה.

אני מלהיבה ומעודדת אותם לחוות את המרחב שמעבר לטוב והרע בחייהם

על מנת לצמוח ולהתפתח בכל מצב. היכולת שלי להיות בנוכחות של 'כאן והעכשיו',

לזרום עם מה שיש, למצוא משמעות בכל מה שקורה ולהפיק את המקסימום,

מסייעת לאנשים להסתגל למצבים מאתגרים בחיים.

בעזרת המודעות למשמעות-על, אני עוזרת לאנשים להכיל את 'גם וגם' –

תודעה רחבה ומבט-על המאפשרים חיבור לרוגע, בטחון ושמחה

שלא תלויים בדבר ובו בזמן הכלה של רגשות קשים וכואבים.

אני רואה קשרים בין דברים, חושבת בצורה יצירתית ומקורית,

ומביאה רעיונות מקוריים לעולם.

אני מזמינה כל אחד ואחת מכם , מטפלים ואנשים המתמודדים עם מצבי דחק ו/או משבר המעוניינים לשפר את איכות חייהם ולהפחית מתחים במעגל החיים והמוות ליצור איתי קשר לקביעת פגישה אישית, הצטרפות או הזמנת קורסים, סדנאות והרצאות עשז